Keresés
Close this search box.

Az energetikai tanúsítvány vagy más néven e-zöldkártya egy olyan magánokirat, mely egy ingatlan energiafogyasztásáról, tulajdonságairól tájékoztat. Olvasd el cikkünket és tudj meg többet az energetikai tanúsítványok követelményeiről és a helyszíni felmérésről!

Az energetikai tanúsítvány

Megmutatja, hogy milyen szintű az energiahatékonysága, illetve javaslatokat is tesz az adott épület energetikai korszerűsítésére, ha rosszabb kategóriába esik. Az ingatlan egy éves fogyasztásának mértéke határozza meg a besorolását, melyet úgy kapunk meg, hogy az elért adatokat egy másik, ugyanolyan méretű, alakú és rendeltetésű létesítményével hasonlítjuk össze. Összesen 12 darab energetikai kategóriát különböztetünk meg. A skála legkedvezőbb eleme az „AA++”, mely azt jelenti, hogy az ingatlan minimális energiaigényű, majd ezt követi az „AA+”, az „AA” és a „BB”, egészen a „JJ”-ig, mely a legrosszabb kategóriának számít. Minden tanúsítványnak van egy egyedi azonosító kódja, melyet HET-nek nevezünk.

Helyszíni felmérés

Az energetikai tanúsítványok helyszíni felmérése során, mely nagyjából 20-30 percet vesz igénybe, a méreteket, falakat, a födémet, a nyílászárókat, a fűtést, a melegvizet, az alapterületet és belmagasságot vizsgálják meg és ezekről képeket készítenek. Az energetikai tanúsítványt a helyszíni szemlét követően kezdik el kiállítani, nagyjából egy-két napon belül készülhet el.

Előírások, rendeletek

2012 január 1-jétől, az Európai uniós előírások szerint, kötelező energetikai tanúsítványt kiállítani egy új épület építésekor, valamint az ingatlan adásvétel és a bérbeadás esetében. Nem kötelező a tanúsítvány, ha az ingatlan 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű, ezenkívül nem vonatkozik nyaralókra, hétvégi házakra, üdülőkre, hirdetési célra szánt épületekre stb. Energetikai tanúsítvány minden olyan személy készíthet, aki a Magyar Nemzeti Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékében szerepel és erre érvényes jogosultsággal rendelkezik. Az utóbbi esetében fontos megjegyezni, hogy a jogosultságoknak van lejárati dátuma.

2023 november 1-jén egy új rendelet lép érvénybe az energetikai tanúsítvánnyal kapcsolatban, mely változások hoz. Az elkészíttetése továbbra is kötelező, de már nem 10 évig, hanem csak 5 évig lesz érvényes és szigorítják az új épületek építésére vonatkozó „közel nulla” energiaigény feltételeit is. Illetve az új szabályok szerint az eladónak vagy bérbeadónak meg kell mutatnia az energetikai tanúsítványt vagy annak másolatát a leendő vevőknek vagy bérlőknek a szerződés megkötésének a napjáig. Továbbá a birtokba adás napjáig át kell adni a tanúsítványt vagy másolatát.